ZUZANA KANISOVÁ: S jogou naberá život inú kvalitu

Rozhovor so známou módnou štylistkou o nie veľmi známej činnosti, ktorej sa celú dospelosť venuje.

Zuzka, čo pre teba znamená joga?
Joga pre mňa znamená životnú filozofiu – praktický spôsob ako zdravo, šťastne a slobodne žiť. Nie sú to však len telesné cvičenia, ale veda o tele, mysli, vedomí a duši. Joga predstavuje cestu k poznaniu seba samého, k poznaniu svojej Božskej podstaty. V preklade slovo „joga“ znamená harmóniu alebo zjednotenie. Praktizovanie jogy vnáša harmóniu do všetkých sfér života – zlepšuje fyzické a mentálne zdravie, medziľudské vzťahy, umožňuje lepšie zvládať stres a záťažové situácie a rozvíja duchovný potenciál človeka.

Odkedy sa jej venuješ a čo ťa k nej priviedlo?
Joge sa venujem 18 rokov. Od mladého veku ma zaujímali východné filozofie a otázky spojené so zmyslom života, toho, prečo sme tu a či existuje niečo viac ako matéria. Moja mama už v tom čase cvičila jogu, takže sme sa o týchto veciach veľa rozprávali. Práve vzťah s ňou rozvinul a posilnil toto moje smerovanie. Zásadný zlom nastal po stretnutí s indickým profesorom jogy a autorom systému Joga v dennom živote Višvaguru Paramhansom Svámím Mahéšvaránandom.

Ako sa ti menil život?
Joga je harmonická a tichá, neobracia život s hrmotom na ruby. Vďaka nej však život naberá úplne inú kvalitu. Celkovo je človek vyrovnanejší, myseľ jasnejšia, prežívanie intenzívnejšie a telo ľahšie. Cvičenie jogy rozvíja silu a odvahu. Seba aj dianie vnímate s väčším nadhľadom. Okrem toho joga zlepšuje zdravie a predlžuje život.

Aký typ jogy praktizuješ?
Od začiatku cvičím podľa systému Joga v dennom živote.

Môžeš porovnať systém Joga v dennom živote s ostatnými tipmi?
Systém Joga v dennom živote vytvoril Višvaguru Paramhans Svámi Mahéšvaránanda podľa pôvodnej indickej jogy prispôsobenej potrebám súčasného človeka. Ide o  systematicky usporiadaný výber cvičení zoradených do ôsmich dielov.

JOGA PRE MŇA ZNAMENÁ ŽIVOTNÚ FILOZOFIU – PRAKTICKÝ SPÔSOB AKO ZDRAVO, ŠŤASTNE A SLOBODNE ŽIŤ.

v135mm_9v2a9233Systém sa skladá z asán – fyzických cvičení, pranajámy – dychových cvičení, meditácie, relaxácie a ďalších jogových techník. Je vhodný takmer pre každého. Samozrejme dobre je cvičiť pod vedením skúseného inštruktora.

Ktorý typ jogy si odporúčala začiatočníkom?
V súčasnosti sa dá joga cvičiť doslova na každom rohu. Človek si musí najprv ujasniť čo chce a čo od jogy očakáva. Či ho láka jogová módna vlna alebo kvalita, či ho zaujíma navonok efektné cvičenie alebo chce cvičiť podľa autentickej jogovej školy s dlhodobou tradíciou a líniou Majstrov. Prvý diel systému Joga v dennom živote nesie názov Sarva Hita Ásany – t. j. pozície – svojou jednoduchosťou a všestrannosťou vhodné pre každého a pre každú časť tela. Tieto cviky môžu praktizovať všetci bez ohľadu na vek a kondíciu.

Musí k cvičeniu jogy človek duchovne dozrieť?
Ľudia začnú cvičiť jogu z rôznych dôvodov. Niektorí kvôli zdraviu, iní chcú lepšie zvládať stres alebo ich k tomu privedie životná situácia. Niekto je duchovne hľadajúci a joga je pre neho prirodzená cesta. Tak či onak, každý záujem je dobrý.

ČLOVEK SI MUSÍ NAJPRV UJASNIŤ ČO CHCE A ČO OD JOGY OČAKÁVA.

Čo by mali ľudia vedieť o joge skôr, než s ňou začnú?
To je veľmi individuálne. Niekto začne cvičiť jogu teoreticky dobre pripravený, iný naopak úplne spontánne. Myslím, že je dôležitá teoretická aj praktická rovina. Dobré je cvičiť pod vedením zdatného inštruktora a  priebežne sa teoreticky vzdelávať pomocou jogovej literatúry. Vrele odporúčam knihy Skryté sily v človeku a Joga v dennom živote.

Je vhodné ju kombinovať s cvičením vo fitnescentre či behom?
Poznám niekoľko vrcholových športovcov, ktorí sa veľmi aktívne venujú joge a podľa nich im joga pomáha k lepším športovým výsledkom.

Mal by byť cvičiteľ jogy vegetarián?
Všetci cvičitelia, ktorých poznám a s ktorými cvičím sú vegetariáni. Vegetariánstvo stelesňuje základný princíp áhinsy – nenásilia voči ľuďom aj zvieratám.

A ako sa stravuješ ty?
20 rokov som vegetariánka – nejem mäso, ryby ani vajíčka. Z 80 % preferujem vegánsku stravu. Niektoré mliečne výrobky ako kozí syr a biele jogurty konzumujem. Môžu sa joga, strava a móda navzájom dopĺňať? Joga a strava sa prirodzene dopĺňajú. Keď začnete cvičiť jogu, prirodzene vás to ťahá k zdravej strave, ktorá nezaťažuje telo ani myseľ. Telo si takúto potravu začne samo pýtať.

A móda?
Móda kultivuje zovňajšok, takže určite aj ona v zdravej miere má harmonické účinky.

v135mm_9v2a9298

Vplýva joga na módny smer štylistky?
V mojom prípade na módny smer nevplýva, ale pomáha mi v práci lepšie sa koncentrovať, zvládať stres, časovú náročnosť, chaos a nepredvídateľné okolnosti. V neposlednom rade joga podporuje kreativitu. Najobľúbenejšia asána vs najobľúbenejšia vec v šatníku. Mám dve najobľúbenejšie ásany. Ánanda ásana – pozícia blaženosti – ľah na chrbte navodzujúci telesné aj duševné uvoľnenie. Ozaj vhodné pre každého. Druhou je Garuda ásana – Orol, ktorá rozvíja schopnosť koncentrácie, telesnú rovnováhu a duševnú vyrovnanosť. V šatníku sú momentálnym favoritom šaty od Victorie Beckhamovej a sako od Fera Mikloška.

text  Radomír Brhlík  foto Patrícia Kvasňovská

Nový magazín LÁV práve v predaji vo všetkých nákupných centrách po celom Slovensku.

One thought on “ZUZANA KANISOVÁ: S jogou naberá život inú kvalitu

  1. úžasný článok- a plne sa stotožňujem- Joga mení kvalitu života – už len smerom k zdraviu, čo je podstatné. Ja osobne bez nej už tiež ani deň 🙂

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.