Vôňa vám dokáže zmeniť život, zdravie aj vzťahy

K Monike Véghovej sme sa dostali cez choroby. Konkrétne cez detské soplíky a kvapky do nosa z éterických olejov. Sú to už tri roky a od jedných kvapiek sme sa dostali k celej lekárničke éterických olejov, ktorými si popri psychosomatike pomáhame.Éterické oleje sa dostali aj do našej kozmetiky a dokonca navštevujem Monikinu Školu aromaterapie 4 živly. Oslovila som ju, aby sa aj s vami podelila o sile a kráse vôní.

Monika je jemné éterické žieňa, ktoré vás prekvapí svojou silou. Len čo prehovorí, viete, že ide o rozvážnu a zrelú ženu. Na konzultácie, a rovnako tak aj na naše stretnutia, si so sebou nosí tri veľké kufre, ktoré jej po ceste vrndžia fľaštičkami. Keď ich otvorí, ohúri vás množstvo éterických olejov. Asi stovka maličkých olejov a ich podmanivá vôňa zaraz navodí priam mystickú atmosféru. Monika Végh vlastní titul klinickej aromaterapeutky z rakúskej Krankenpflege Schule Univerzitnej kliniky v Tullne a zároveň je osobnostnou koučkou.

K aromaterapii si sa dostala zdĺhavou cestou, na ktorej si najprv vyštudovala strojárstvo. Môžeš nám povedať, ako sa z inžinierky stala aromaterapeutka?
Zozačiatku som robila vo svojom odbore. Na cestu ma naviedol môj prvý syn, ktorý mal problém s ekzémom. Snažila som sa ho vyliečiť bylinkami, ku ktorým ma priviedla ešte počas detstva moja babka. Vďaka nim ekzém môjho syna po roku zmizol. Naštartovalo to moju zvedavosť a túžbu dozvedieť sa o liečivých bylinách ešte viac. Medzizastávkou bol môj vlastný bioobchodík, v ktorom som zákazníkom robila aj bylinkové konzultácie. Vtedy som prvýkrát pričuchla k aromaterapii.

Pred koľkými rokmi to bolo? Bioobchod musel byť v tom čase úplná novinka, nie ako dnes…
Bolo to v roku 2004, keď sa mi narodil druhý syn. Aj jeho príchodom sa mi veľa v živote zmenilo a začal sa môj „bio“ prístup. Obchodík ma krásne nasmeroval tam, kam som potrebovala. Jednak som sa zoznámila so zaujímavými ľuďmi z okolia a jednak som stretávala ľudí, ktorí boli tiež na ceste a hľadali sa. Veľmi ma tieto stretnutia so zákazníkmi inšpirovali.

Aromaterapia nemá v našich končinách až takú silnú tradíciu ako liečivé byliny. Preto moja otázka smeruje k tomu, či sa niekto v tvojej rodine venoval bylinkám alebo príprave olejov z nich. Spomínala si starú mamu.
Vzťah k bylinám mi budovali babky z oboch strán. Vlastne bylinami tak trochu žili všetky ženy v našej rodine. Jedna babka bola pôrodná babica ešte za Rakúsko-Uhorska. Druhá robila pomocníčku židovskému lekárovi, ktorý si miešal vlastné liečivá. Doktor si ju veľmi obľúbil a naučil ju liečivá pripravovať. Keď sme cez prázdniny chodili za babkou, miešali sme s ňou. Ako štrnásťročná som si namiešala moje prvé vlastné pleťové krémy. Kým moje rovesníčky mali v tom čase záľubu v šminkách, ja som miešala z bylín krémiky (hovorí s úsmevom). Chcela som to študovať, ale mama mi vybrala školu, ktorá sa mi v živote bude vraj viac hodiť. Tak som skončila na „strojarine“.

„Často cítim aj to, že sú ľudia chorí. Majú iné vyžarovanie a aj inak voňajú ako zdraví ľudia.“

Na svojej osobnostnej ceste si absolvovala aj štvorročnú Školu poznania, ktorú viedla duchovná koučka Soňa Švarcová. Mali ste v rámci výučby aj aromaterapiu? Ako si sa o škole dozvedela?
Rok po pôrode druhého syna som toho mala veľmi veľa. Snažila som saj aj podnikať, aj byť matkou. Od dôvernej kamarátky som dostala kontakt na vynikajúcu terapeutku Soňu. Na konzultácii u nej som v knižnici zahliadla knihu od Františka Bardona, ktorú som čítala ešte ako 18-ročná. Soňa mi povedala, že má spirituálnu školu, ktorá je inšpirovaná Bardonom a do konca augusta sa môžem prihlásiť. Prihlásila som sa, nevediac do čoho idem. V tom čase fungovala škola druhý rok. Štvorročné štúdium bolo naozaj veľmi náročné a zmenilo mi kompletne pohľad na svet.

Stála táto škola za tvojím smerovaním k aromaterapii?
Táto škola ma úprimne nasmerovala na samu seba. Na to, kto som. Každému študentovi ukázala, aké sú možnosti a už bolo na každom zvlášť, čomu sa otvorí a bude sa venovať. Ja som sa plne otvorila bylinkám, a tie ma naviedli na aromaterapiu, ktorá je takou vyššou nadstavbou. Škole vďačím za to, že mi štúdium dalo vieru v seba, čo bolo kľúčové zas v rozhodovaní sa pre štúdium aromaterapie.

Ako možno aj jediná na Slovensku máš titul klinického aromaterapeuta z Rakúska. Pritom dostať sa na štúdium otvorené len pre farmaceutov alebo zdravotníkov nie je jednoduché. Ako sa ti to podarilo?
Mala som silnú vôľu. Na Krankenpflege Schule Univerzitnej kliniky v Tullne mi povedali, že si musím urobiť minimálne medzistupeň aroma expert, čo je v porovnaní s naším školským systémom čosi ako jeden a polročná nadstavba. Bol to pre mňa veľký krok, pretože ako angličtinárka som mala pred nemčinou veľký rešpekt. Vtedy ma veľmi podporil môj manžel. Prísť medzi farmaceutov, ktorí mali nemecký jazyk ako materinský, si vyžadovalo aj veľkú odvahu. Po absolvovaní záverečnej skúšky som dostala ponuku od jednej prednášajúcej, ktorá sa za mňa zaručila, či nechcem v štúdiu pokračovať. Dostala som možnosť študovať s farmaceutmi a zdravotníkmi, ale bez nároku na diplom. Keďže mňa viac než diplom zaujímalo ako byliny a éterické oleje fungujú, súhlasila som. Napokon vďaka dobrým výsledkom urobili výnimku a ku skúškam pred lekárskou komisiou ma pripustili.

Aké boli tvoje začiatky aromaterapeutky pred tými desiatimi rokmi?
Začiatky? (zasmeje sa) Zo začiatku som robila len také miešania pre seba a rodinu. Liečila som syna z ekzému a skúšala som veľa na sebe. Bola som dosť kreatívna. (smiech) Napríklad, som sa vykúpala v éterickom oleji z pomaranča a ešte dve hodiny potom ma svrbelo celé telo. Skúšala som aj rôzne pleťové krémy a oleje. Po absolvovaní kurzov v Česku a na Slovensku, ktoré ma nasmerovali na kurzy v Nemecku a napokon na štúdium v Rakúsku, som začala robiť už profesionálne poradenstvo.

Ako ti éterické oleje zmenili život?
Keď sa na to spätne pozriem, tak v mnohom a veľa. Bola som človek, ktorý do všetkého skáče po hlave. Podstatne sa to zjemnilo a začala som svet vnímať cez vône, v zmysle, že viac vnútorne ako navonok, tak jemnocitne. A najmä mi to otvorilo cestu k ľudom. Doslova ich cítim. Celkovo sa zjemnili vibrácie okolo mňa.

Zaujalo ma to, že ľudí doslova cítiš…
Áno, na klasickej fyzickej úrovni mám nos natoľko citlivý, že môj 18-ročný syn by predo mnou neskryl ani hlt alkoholu. No nie je to len vôňa ako taká. Často cítim aj to, že sú ľudia chorí. Majú iné vyžarovanie a aj inak voňajú ako zdraví ľudia. Cítim napríklad zápalový proces, stav, že sa v tele niečo deje. Zjemnili sa mi aj vnútorné cítenie, dokážem vycítiť, v akej nálade sa človek nachádza, či je úprimný, či má masku. Vďaka tomu aj pri poradenstve viem, či sa človek otvorí sám pred sebou. Na pochopenie poviem zážitok s jedným grónskym šamanom, u ktorého som absolvovala kurz. Každého z nás objal, aby nás ovoňal. Vysvetli nám, že Eskimáci sa nebozkávajú nosmi, ale popravde sa voňajú. Človek bežne cez emóciu vyžaruje vôňu. Keď som poznamenala, že dnes ucítiť skutočnú vôňu človeka pri všetkých kozmetických prípravkoch nie je jednoduché, zareagoval slovami, že je to náš postoj, v ktorom sa maskujeme, zakrývame. Teda emócie voňajú a každá emócia má svoju vôňu.

Keď emócie voňajú, potom to musí ísť aj opačným smerom. Éterické oleje vôňou ovplyvňujú emócie človeka. Správne hovorím?
Vône účinkujú na človeka na fyzickej, hormonálnej aj na jemnej mentálnej úrovni. Éterický olej je silný koncentrát, ktorý obsahuje komplexnú zmes účinných látok. Na mojich školeniach vysvetľujem poslucháčom, že na pokožke olej funguje podobne ako náplasť na bolesť. Účinné látky sa cez kožu dostávajú do tela a pôsobia na rôzne chemické a hormonálne procesy v ňom. Účinné látky sú nosičmi určitých informácií a môžu spustiť napríklad tvorbu hormónu sérotonínu, ktorý zmierňuje pocity úzkosti a strachu. Informácie, ktoré sú v olejoch obsiahnuté, fungujú na jemných vibráciách a namiešať olej či už ako liečivo alebo kozmetický produkt je taká malá alchýmia. Práve preto miešam individuálne s klientom na konzultácii. Každý človek má tak možnosť namiešať si podľa seba svoje vlastné fluidom. Dôležité je to hlavne ak ide o psychické ťažkosti.

Čo všetko môže človek cez éterické oleje vo svojom živote alebo životnej situácií vyriešiť?
Od bežných kozmetických prípravkov, ako sú pleťové oleje, soli do kúpeľov, parfumy až po oleje na zdravotné problémy. Rozdiel medzi kozmetikou bežne dostupnou a individuálne namiešanou je v tom, že sa namieša napríklad pleťový olej presne taký, aký potrebujeme na svoj typ pokožky a zároveň olej presne taký, aký potrebuje naša duša. Vôňa, ktorou dušu pohladíme. Pri zdravotných ťažkostiach miešam kvapky do ucha, nosa, masti na opuchy či zápaly. S účinkami na psychiku miešam oleje napríklad na koncentráciu pre deti v školskom veku alebo naopak na naladenie do pohody, na usporiadanie si myšlienok. Vône môžu stimulovať nálady a pomáhajú navodzovať radosť, a to opäť tým, že pôsobia na hormonálne procesy v tele. Aj z toho dôvodu som už veľa ráz pomáhala aromaterapiou ženám, ktoré nemohli otehotnieť. Ak žena nemá vážny zdravotný problém, často potrebuje len psychicky vyladiť. Pre takéto prípady miešam oleje na uvoľnenie a zároveň tonizovanie ženských orgánov.

Keď éterické oleje pôsobia takto komplexne aj na telo aj na psychiku človeka, máš skúsenosti, že ľuďom sa vďaka nej mení nielen zdravotný stav, ale aj životné postoje?
Určite áno. Je to viditeľné hlavne u spomínaných žien s problémom otehotnieť. Olejmi sa môže uvoľniť psychika a odrazu to, za čím sa hnali, stresovali, už nie je také dôležité. Poľavia, zmenia pohľad na život. Nejde to však zo dňa na deň. Aromaterapia pôsobí po troške. Nie je to zázračná tabletka. Výsledky vidno po dlhšom čase.

„Eskimáci sa nebozkávajú nosmi, ale popravde sa voňajú.“

Je aromaterapia vhodná aj pre maličké deti? Pri akých ťažkostiach vieme deťom pomôcť éterickými olejmi?
Je vhodná už pre dojčatá. S éterickými olejmi pri bábätkách však treba zaobchádzať opatrne. Nie každý olej je vhodný pre deti. Rozhodne nie som za to, aby sa éterické oleje kvapkali deťom na pokožku a sliznice v nezriedenej forme. Koncentrácia je dôležitá. Miešam prípravky do kúpeľa, pri kolikách masážne oleje na bruško, olejové kvapky do nosa, na hruď pri kašli a dá sa podporiť aj imunita, tým že sa domov rozvonia podpornými olejmi, ktoré dokážu eliminovať baktérie. Veľmi obľúbené sú masážne oleje pre bábätká, ako aj pre staršie deti. Deti milujú, keď sa ich dotýkame, hladkáme ich a masírujeme. Je to často silnejší liek ako čokoľvek iné.

Už to tu odznelo, že miešaš aj kozmetické prípravky. Máš svoju značku alebo vyrábaš tieto oleje individuálne?
Moja značka je Irisana. Iris znamená posol bohov a sana starostlivosť o niekoho. No od výroby produktov som upustila a zamerala sa ozaj len na individuálne miešanie. Ako som už spomínala, má to väčší účinok a pre mňa zmysel. Aby bola však aromaterapia dostupná viacerým ľuďom, nielen mojim klientom, založila som Školu aromaterapie štyri živly. Odovzdávam tam svoje skúsenosti a vedomosti, aby si študenti vedeli sami oleje miešať.

Škola aromaterapie štyri živly existuje už druhý rok, prečo sa volá štyri živly?
Štyri živly sa dajú prirovnať k teórii štyroch temperamentov Dr. Junga. Jednak je to tým, že aromaterapiu učím nielen ako odborný seminár, ale aj ako školu so spirituálnym vedením. Škola Poznania Sone Švarcovej učila tiež konceptom živlov, a to ma silno inšpirovalo. Nedá sa byliny poznávať len cez optiku chemických vzorcov. Byliny vplývajú na človeka svojimi jemnými vibráciami, a tu sa dostávame k živlom a temperamentom. Študentov učím ako spoznať seba samého, až potom sa naučia pomôcť a miešať druhým. Pri miešaní ich učím ako sa dostať pod kožu vôni a cez vône sa dostať pod kožu samému sebe.

text Zuzana Matúšová Girgošková, www.lifereset.sk   foto Helena Kurusová, red

Aromaterapeutka Monika Végh je aromaterapeutka s titulom klinický aromaterapeut z Krankenpflege Schule Univerzitnej kliniky v Tullne, Rakúsko. O éterických olejoch prednáša, vedie workshopy, robí individuálne konzultácie a miešania. Okrem vedeckých poznatkov o účinkoch éterických olejov a chemických procesov, ktoré dokážu rozhýbať, dáva do aromaterapie aj veľký kus spirituality. Práve duchovná cesta ju priviedla k éterickým olejom. Svoje desaťročné skúsenosti a poznatky teraz odovzdáva ďalej v škole Aromaterapie Štyroch živlov. Viac na www.irisana.eu

 

 

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.