Telo, náš chrám

Náboženstvo je intímna záležitosť. Niektorí z nás veria v Boha, iní vo vesmír či v seba. No telo máme všetci. Je to chrám, v ktorom prebýva náš duch. Amen.

Asi každý z nás sa aspoň na chvíľu pozerá na seba ráno do zrkadla. No úprimne, kto z nás to robí s úsmevom na tvári? S láskou, nehou a vďačne? Ako malé deti sme sa dokázali obdivovať celé hodiny. Podrobne sme sa skúmali. Smiali sme sa na seba. Pred kamerou sme neutekali, ale naopak, pyšne sme sa predvádzali. Keď nás rodičia fotili, vycerili sme prvé zúbky a boli sami sebou. Kedy a ako nastal zlom a my sme začali na seba hľadieť so zvrašteným čelom? Skúsme sa vrátiť do detských čias a nájdime cestu k sebe.

Naše telo je dokonalé umelecké dielo. Vďaka nemu môžeme vnímať vône, chute, zvuky, dotyky, pohladenia, objatia. Vďaka nemu môžeme prežívať. Radosť, eufóriu, šťastie, lásku ale aj bolesť, ktorá k nej patrí. Vďaka nemu môžeme dovoliť našej vyššej podstate prejaviť sa. Získavať skúsenosti, tvoriť, byť.

 Zdravé telo presne vie, čo potrebuje. Aby mohlo pracovať na plný výkon, vyberá si správnu potravu, vyhovujúce aktivity aj životného partnera. Funguje dokonca aj vtedy, keď ho dopujeme nesprávne. Ale tak, ako každé auto po čase vypovedá funkciu, ak sme doňho tankovali nesprávne palivo, aj naše telo po čase rozsvieti výstražné kontrolky. Každá choroba či problém je znamením, že čosi robíme nesprávne. Že telo nutne potrebuje údržbu, prestávku, oddych, prečistenie, lepšiu starostlivosť. Načúvajme mu pozorne, zamyslime sa nad svojou životosprávou a zmeňme to.

Prvým krokom na ceste k zdravému telu by mala byť striedmosť. Striedmosť vo všetkom. Nielen v potravinách a v nápojoch, ale i v emóciách, aktivitách, v prístupe k životu, skrátka vo všetkom, čo telom prechádza. Mnohí z nás by mali minimálne obmedziť, ak nie vynechať, zlozvyky ako fajčenie a alkohol. Určite by sme mali zaradiť do svojich jedálnych lístkov viac surovej zeleniny a ovocia. Práve tieto potraviny obsahujú životnú silu, sú plné stavebných blokov, ktoré udržujú a vytvárajú nové tkanivo, budujú zdravé telo. Čo sa týka ostatných potravín, lekári i vedci sa akosi nevedia zhodnúť. Niektorí mlieko a mliečne výrobky odsudzujú, iní velebia. Zástancovia vegetariánstva udávajú tisícky dôvodov, prečo mäso nejesť, ale nájdu sa takí, ktorí bez neho zostávajú slabí a v depresiách. Nafukuje vás po požití mlieka, mäso spracúvate dva dni, ale cestoviny vás zasýtia tak akurát? Celkom zrozumiteľný signál, že máte vylúčiť mliečne produkty, obmedziť mäsové výrobky, ale zato sacharidy vám nijako neškodia. Každý sme iný a každému vyhovuje niečo iné.

 Druhým dôležitým krokom je rituál. Práve rituál robí z bežných zvykov pravidelné potešenie a mal by mať miesto v každodennom živote. Presne tak ako veriaci ukladajú na oltár kvety či ryžu, mali by sme pristupovať pri jedení k nášmu telu. Telo si tak z našich darov v podobe jedla a pitia zoberie to najlepšie. Ak každý hlt vložíme do úst s vďakou a myšlienkou, že svojmu telu dodávame niečo zdraviu prospešné a lahodné, organizmus nastavíme na úplne iný prístup, ako keď jeme s výčitkami a predstavami, koľko z neho priberieme. Môžeme to volať modlitbou pred jedlom alebo nabíjaním potravín pozitívnou energiou, v skutočnosti však práve povyšujeme bežný zvyk na príjemné a pre telo prospešné potešenie. Rituály si môžeme vytvárať počas celého dňa i v noci. Napríklad aj počas milovania. Mnohí sa však milujeme s nesprávnymi ľuďmi a z nesprávnych dôvodov. Často pre rýchle fyzické uspokojenie. Aby sme vyhoveli druhej strane, aby sme si ju udržali či naopak, aby sme si ju svojím telom získali. Ak však spávame s ľuďmi, ktorí k nám necítia lásku, rešpekt či úctu, zanášame svoje vlastné telo negatívnymi energiami. Navyše, oberáme sa o skutočné, fyzické a duševné potešenie. Milovanie je viac. Je to odovzdanie sa dvoch bytostí a vyvrcholenie ich skutočnej lásky. Prejav úcty a oslava jedinečnosti. Magické spojenie duší a ich tiel. Milujme sa vedome. V prítomnosti. Na všetkých úrovniach. Fyzickej i duševnej.

 Pracujme s energiami. V každom z nás sa nachádza mužská aj ženská. Nezávisle od pohlavia, akurát v inom pomere. Niekto má viac mužskej energie a je viac racionálny, iný má zase viac ženskej energie a je viac citlivý. Obidve energie sa navzájom dopĺňajú, zapadajú do seba ako skladačka. Mužská energia má na starosti ľavú racionálnu hemisféru mozgu, kým ženská energia súvisí s pravou tvorivou hemisférou mozgu. Ten, kto sa viac riadi rozumom, neustále niečo analyzuje a myseľ ho nepustí za hranice logiky, má v sebe viac mužskej energie. Naopak, ten, kto sa viac riadi srdcom a intuíciou, je viac citlivý a tvorivý, má v sebe viac ženskej energie.

Hodnoty ženskej energie sú intuícia, emócia, láska, súcit, starostlivosť, empatia, tvorivosť, voľnosť, jemnosť, ohľaduplnosť, trpezlivosť.
Hodnoty mužskej energie sú rozum, analýza, sila, moc, pevná štruktúra, poriadok, netrpezlivosť, hrubosť, agresia.

Obidve energie sa potrebujú navzájom a každý by sa mal snažiť vyvážiť v sebe mužskú a ženskú energiu, aby dosiahol vo svojom živote rovnováhu. Potom nás nebudú príliš ovládať ani emócie, ani logika. Budeme vedieť využívať svoju mužskú stránku, tam kde je potrebná, a ženskú energiu zase tam, kde sa viac hodí pristupovať k veciam žensky. Žena môže zostať veľmi ženská vo svojom strede, ale zároveň bude mať v sebe vyváženú mužskú energiu, ako aj muž môže ostať veľmi mužný vo svojom strede, ale zároveň bude vedieť používať aj svoju ženskú energiu.

Bohužiaľ, ženská energia sa v dnešnej spoločnosti dosť potláča. Práve kvôli prevahe mužskej energie vo svete vládne túžba po moci, vojny a násilie. Aby sa ženy dokázali presadiť, podvedome vchádzajú do mužskej energie a z pozície sily sa predierajú hore. V skutočnosti ich to stojí mnoho energie a vnútorne ich to ničí. Ako však v sebe objaviť ženskosť? Ako sa opäť otvoriť svojej pravej podstate? Existuje len jediný spôsob: začať prijímať svoje telo také, aké je. Začnite milovať každú svoju vrásku, každú krivku, každý záhyb.

Jednou z možností ako znova prebudiť v sebe svoju podstatu je práca s drahými kameňmi. Drahé kamene v nás dokážu oslabiť nadbytočné, posilniť oslabené a zároveň odstrániť bloky, ktoré bránia prietoku životodarnej energie. Zosilňujú pocity lásky, radosti a harmónie. Odoberajú nášmu telu škodlivé vibrácie a týmto spôsobom nás ochraňujú. V každom tele človeka sa nachádzajú energeticko-informačné centrá – čakry. Ich funkciou je prijímať, premieňať a rozvádzať najrôznejšie druhy energií do celého tela. Rozlišujeme sedem čakier, z ktorých každá vysiela vibrácie v jednej zo základných farieb a vzťahuje sa k určitým orgánom a oblastiam tela. Pomocou drahých kameňov máme možnosť ovplyvniť a harmonizovať funkcie čakier, vďaka čomu môžeme liečiť mnohé zdravotné problémy.

Vedľajšími energetickými centrami sú naše chodidlá, ktorými prebieha výmena energie s matkou Zemou. Posilníme ich, ak budeme chodiť bosí po hline, piesku, kameňoch či tráve. V dolnej časti chrbtice zase leží veľmi mocná spiaca energia, tiež známa ako kundalini, ktorá čaká na prebudenie. Je to božská tvorivá energia, ktorá prechádza všetkými čakrami. Človeku pomáha využiť jeho potenciál naplno. Po jej prebudení sa vám život kompletne zmení. Nebudete potrebovať toľko jesť, pretože nebudete pociťovať hlad, pravdepodobne vám prestane chutiť mäso, lepšie budete znášať chlad a teplo, zvýši sa vám schopnosť intuície, dokonca aj samoliečiteľské schopnosti. Začnete pociťovať bezpodmienečnú lásku ku všetkým tvorom, možno objavíte svoje životné poslanie, začnete viac tvoriť, cítiť. Zostanete vnútorne vyrovnaní a pokojní. Ako však túto zázračnú energiu v sebe prebudiť? Meditáciami, dýchacími cvičeniami, hatha jogou, vedomým tantrickým milovaním, trpezlivosťou a dlhodobou prácou na sebe.

Základným krokom vpred je začať pristupovať k svojmu telu ako k svojmu chrámu. Uctievať ho, vážiť si ho, milovať ho, pozorne načúvať, čo hovorí. Skúste si každý večer predtým než zaspíte ľahnúť na chrbát a pohlaďte si dlaňami bruško (to centrum čakier, ktoré hovoria – ja cítim, ja som), spokojne sa usmejte a z hĺbky srdca poďakujte za dokonalé a zdravé fungovanie tela počas celého dňa. Poďakujte hlave, krku, trupu. Poďakujte končatinám, krvnému systému, dýchacej sústave, poďakujte všetkým bunkám a všetkým vnútorným orgánom. Ospravedlňte sa telu za prešľapy a sľúbte mu lepšiu starostlivosť. Každé ráno sa pozrite na seba do zrkadla a s úsmevom na tvári, nekriticky, ale s láskou a nehou uznajte, aké je vaše telo krásne a múdre. Vystrite chrbticu, stiahnite brušné svaly, podsaďte panvu a vystrčte bradu – to je ta správna poklona, ktorou sa klaniate svojmu vnútornému Bohu a povedzte ĎAKUJEM za nový deň. Zhlboka sa nadýchnite a vykročte ďalej…

text Zuzana Greizingerová  foto red

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.