Sebahodnota – ako ju nájsť a čo nám v tom najviac bráni

To, ako vnímame našu vlastnú hodnotu je jednou z najdôležitejších vecí v živote. Sebahodnota rozhoduje o tom, aké máme partnerské vzťahy, prácu, ako trávime svoj čas, aj to, ako sa k nám správajú ostatní.  Mnoho ľudí sa snaží skryť svoje pocity menejcennosti tým, že sa snažia byť lepší a dokonalejší. No táto snaha je ako boj s veternými mlynmi. Nikam nevedie a naše vnútorné zmýšľanie a pocit o sebe samých to rovnako nezmení. Sebahodnota začína v nás samých. Len my rozhodujeme o tom, akú hodnotu a cenu máme. Život nám potom dá presne to, o čom si myslíme, že si zaslúžime.

Toľko z nás niekde hlboko vnútri verí, že nie sme dosť dobrí. Nezaslúžime si život, ktorý naozaj chceme a namiesto toho sa musíme snažiť byť lepšími. Alebo aspoň predstierať, že sme lepší, než akí si naozaj myslíme, že sme. Sebahodnota nie je niečo o čom sa bežne hovorí, a väčšina ľudí s ňou zápasí.

Nedostatok sebahodnoty sa prejavuje úplne všade v našich životoch. Nedá sa tomu nikam uniknúť, aj keď na prvý pohľad sa zdá, že riešiť našu sebahodnotu je akýsi luxus. Zdá sa, že to nie je také podstatné, a že je na svete mnoho dôležitejších vecí. Avšak tým ako vnímame sami seba sa všetko začína.

Pokiaľ si neveríme a nevážime si sami seba, zažívame pravdepodobne partnerské vzťahy, v ktorých si nás naša druhá polovica neváži. Možno nás človek, ktorý nás podvádza, klame, alebo len jednoducho nie sme jeho prioritou a nevenuje nám dostatok kvalitne stráveného času.

Nedostatok sebahodnoty sa taktiež prejavuje v tom, že nedokážeme povedať nie a následne sa ocitneme tam, kde nechceme byť. Nevážime si svoj čas, a preto sa necháme nahovoriť na čokoľvek, čo chce naša rodina alebo kamaráti, aj keď je to na úkor nás samých. Alebo študujeme vysokú školu, ktorá nám má garantovať vyšší plat než majú ostatní, ale pritom nás to vôbec nebaví a nezaujíma. Či si nájdeme prácu, ktorá nás nenapĺňa, alebo v ktorej zotrvávame len pre peniaze.

Tak či onak si nevážime to, čo naozaj cítime vo svojom srdci, a nedáme si ani šancu za tým naplno ísť.

 

Snaha byť niekým iným

Keď nerozpoznávame svoju vlastnú hodnotu, žijeme s maskou. Predstierame, že sme niekým iným, než kým v skutočnosti sme, pretože sa bojíme ukázať svoju pravú tvár svetu. Bojíme sa, že keby sme boli sami sebou, ostatní by nás odsúdili a videli by našu nedokonalosť.

Preto si starostlivo strážime toto tajomstvo o tom, kým naozaj sme.

Neprijatie svojej vlastnej hodnoty, má dva možné dosahy. Buď sa pred ostatnými neustále ponižujeme alebo naopak predstierame, že sme lepší, než si myslíme, že sme. Ponižujeme sami seba, kedykoľvek nedokážeme prijať uznanie, a radšej odpovieme, že to je dobré, že to zvládne ktokoľvek. Nevedome tým však chceme, aby nám ostatní povedali, že sme úžasní a presvedčili nás o našej hodnote.

Predstierame, že sme lepší, než je ktokoľvek, keď robíme zo svojho života a sami zo seba niečo lepšie, než kým sme. Takýto na oko dokonalý život je teraz oveľa jednoduchší so sociálnymi médiami. K ilúzii dokonalosti stačí použiť napríklad Facebook. Myslíme si, že viac lajkov nám prinesie väčší pocit, že sme dobrí. No nie je to tak. Naopak to v ľuďoch vyvoláva pocit, že musia udržať túto ilúziu dokonalosti za každú cenu, pretože vidia zdroj svojej hodnoty mimo seba.

Porovnávanie sa s ostatnými

Jednou z najväčších prekážok na ceste k nájdeniu našej sebahodnoty je porovnávanie sa s ostatnými. Porovnávanie sa s ostatnými vedie k závisti, pochybnostiam o sebe, a niekedy aj k žiarlivosti.

Hoci je normálne nechať sa občas inšpirovať ostatnými, zameriavať sa príliš na to ako to majú ostatní nás tak akurát zvedie z našej vlastnej cesty. Mnoho ľudí sa cíti nedostačujúco, pretože nemajú tú vysnívanú postavu ako Jana z Instagramu alebo ich partner nie je taký pozorný ako Katkin Peter.

Do pasce porovnávania môže skĺznuť ktokoľvek. Veľmi nebezpečné to je najmä, keď začneme byť následne nespokojní sami so sebou. Pokiaľ máte vo svojom srdci nejaký sen, ako napríklad otvorenie svojho vlastného joginského štúdia, a začnete kopírovať to, ako to robia ostatní, najskôr to skončí neúspechom.

Dôvod je jednoduchý. Každý z nás – bez jedinej výnimky – má svoju vlastnú životnú cestu a svoje vlastné úlohy. To, čo robia ostatní s tým nijako nesúvisí a ani nás to neokráda o našu kapacitu robiť to, čo si prajeme a milujeme.

Úspech niekoho iného môže byť úžasnou inšpiráciou, ale tam by to aj malo skončiť. Pretože kedykoľvek budete kopírovať to, ako to robí niekto iný, odpoviete na ich unikátny životný zmysel. A tým sa okradnete o ten svoj vlastný.

Nie je nič vzrušujúcejšie, než objaviť všetku tú skrytú vnútornú krásu a dovoliť jej vyjsť na povrch. Nemusíte riešiť ako to robia ostatní, alebo čo majú. To je nepodstatné. Dôležité je to, ako vy sami vyjadríte svoju vlastnú esenciu. Tou najvzrušujúcejšou je cesta znovuobjavovania samého seba.

Vidieť zdroj svojej hodnoty mimo seba

To, ako nájsť svoju sebahodnotu a sebalásku je v podstate jednoduché, a pritom také zložité. Svoju hodnotu objavíme, keď ju prestaneme hľadať na nesprávnych miestach – kdekoľvek mimo seba.

Naopak svoju hodnotu, sebadôveru a sebalásku môžeme nájsť, keď pochopíme, že je to celé len o nás samých. To, čo hľadáme je neustále vnútri nás. Nikam to neodišlo, len my sme prestali hľadať zdroj tam, kde je.

Keby zdrojom šťastia, hodnoty a sebalásky bolo dosiahnutie vnútorného úspechu a nadmernej finančnej hojnosti, potom by sme videli všade vo svete len šťastných a úspešných ľudí. Ale takto to nie je. Aspoň nie za tými všetkými fasádami a maskami.

Bez ohľadu na dosiahnutý úspech trpí väčšina ľudí nedostatkom sebadôvery a pochybnosťami. Chcem, aby ste si to uvedomili, pretože vám to pomôže hľadať pocit naplnenia v snahe dosiahnuť niečoho, čo vám nikdy neprinesie to, čo hľadáte. Začať musíte sami v sebe.

Ako objaviť svoju vnútornú hodnotu?

Ako môžeme sami v sebe objaviť ten pocit, že sme úplne celkom dokonalí svojím vlastným unikátnym spôsobom?

Všetko to začína uvedomením si, že niet sa kam sa ponáhľať. Kamkoľvek ideme, všade sme aj my. Preto, kým sa necítite vnútri dobre už teraz, žiadne hmotné statky, ani nová láska ten pocit na dlho nezmení. Až keď dosiahnete čohokoľvek, čo si myslíte, že vám prinesie šťastie, budete tam aj vy sami.

Pokiaľ sa teraz necítite dobre, viac čohokoľvek na tom nič nezmení. Hodnota nie je o kvantite, ale o kvalite.

Je to rovnaké ako s oblečením. Pokiaľ máte šatník plný lacných kúskov oblečenia, ktoré s vami nerezonujú a kúpili ste si ich len preto, že boli v zľave, pravdepodobne vám nedodajú ten pocit luxusu a hodnoty, keď ich budete mať na sebe. Naopak, pokiaľ máte len pár kúskov oblečenia, ale presne tie, ktoré ste chceli, vždy keď si ich oblečiete, budete mať pocit, že ste perfektní.

Preto má väčší zmysel venovať viac času sebe a svojmu vnútornému rozvoju, než snahe byť niekde, kde by ste byť „mali.“ Celý život je o neustálom vývoji a ceste.

Prvým krokom je rozpoznať, pred čím utekáte

Niečo vás ženie mať viac alebo byť lepší. Rozpoznajte, čo to je. Stačí, keď si vyhradíte pokojnú chvíľku sami pre seba a budete sa pýtať sami seba pred čím utekáte, a to tak dlho, až kým neucítite, že to je ono. Že je to tá správna odpoveď. Kedykoľvek, keď objavíte svoju vnútornú pravdu, bez všetkých tých ilúzií okolo, niečo sa vo vás pohne a zmení. Nie je možné to ignorovať.

Možno to, čo v sebe objavíte, bude trochu šokujúce. Veľmi často sa stáva, že ľudia sami seba neustále niekam tlačia, pretože chcú dokázať svoju hodnotu rodičom. Aj keď už sami dosiahli vysoký vek. Alebo sa boja, že keď prestanú, nikdy to k nim nepríde. Musia si to všetko vydrieť a zaslúžiť – opäť sa vraciame k strachu, že nie sme dosť dobrí.

Objavte, čo vás skutočne ženie dopredu. Pokiaľ je to založené na strachu a na myšlienke, že nie ste dobrí už teraz, takí, akí ste, nikdy vám to skutočnú radosť neprinesie.

Ďalším krokom je pochopiť, že sa všetko deje pre vás

Teraz už viete, že sa vlastne niet kam ponáhľať, ani utiecť sami pred sebou. Preto sa sústreďte na svoj život teraz.

Nech už veríte alebo neveríte v akúkoľvek vyššiu silu, vesmír (Boh, vyššie ja, duša) chce pre nás vždy len to najlepšie. Život sa nedeje „proti“ nám, ale deje sa pre nás. Vesmír nás bezpodmienečne podporuje na každučkom kroku a chce pre nás, aby sme žili naše sny a mali všetko, po čom túžime. Ale nemôže nám to dať, pokiaľ si myslíme, že toho nie sme hodní.

Aj keď prechádzate veľmi ťažkým obdobím, verte, že sa to deje pre vás. Niekedy nás vesmír potrebuje vziať pevne do rúk a zatriasť s nami, aby sme sa prebrali, pretože ideme hlavou proti stene. V týchto prípadoch nám vesmír poskytuje príležitosť na nesmierny vnútorný rast. Rast, ktorý otvorí dvere našim najkrajším snom.

Tretím krokom je nájsť svoju hodnotu už teraz, takí, akí ste

Čo keby sa nebolo za čím ponáhľať a to všetko, čo hľadáte by bolo už teraz? Ako by ste žili svoj život, keby ste verili, že si zaslúžite byť šťastní?

Pokúste sa do svojho života vniesť to, čo vás robí šťastnými. Pretože si to zaslúžite už teraz. Nemusíte čakať na nejaké povolenie, aby ste si svoj život užili.

Aké aktivity vám dodajú pocit sebavedomia a hodnoty?

Pre mňa osobne je dôležité mať čas na seba, na relax, a na spoločný čas s manželom. Preto rada spomalím a dám do svojho nabitého programu aj čas na meditáciu, čítanie, šport, tanec, alebo spoznávanie nových miest. Niekedy naozaj stačí málo, aby sme v sebe našli svoju hodnotu.

Stačí naučiť sa vážiť si samého seba už teraz a vedieť, že naša často kľukatá cesta je dokonalá a všetko sa deje pre náš vnútorný rast. Niekedy si stačí vážiť samých seba viac, než neustále aktivity a povinnosti. Zopár desiatok minút denne vám môže vdýchnuť do života celkom nové nadšenie.

Opýtajte sa sami seba: Akými spôsobmi si môžem vážiť samého seba teraz? Čo by človek, ktorý sám sebe miluje, teraz urobil?

Dávajte si tieto otázky, tak často, kým sa pre vás nestanú zvykom. Nielenže preniknete skrz ilúziu, že musíte byť lepší a dosiahnuť viac vecí, ale taktiež sa stanete magnetom pre skutočnú hojnosť.

 

Ako súvisí naša sebahodnota a finančná hojnosť s láskou?

Ten moment, keď prijmete svoju vlastnú hodnotu, je ako znovuzrodenie. Vaše vlastné vyžarovanie a energie sa zmenia a vy sa stanete magnetom pre svoje sny.

V živote vždy dostaneme presne to, čo odráža našu vlastnú energiu. Pokiaľ veríme, že nie sme dosť dobrí, pritiahneme do svojho života situácie, ktoré túto myšlienku podporujú. Naopak v momente, keď sa naučíme vážiť si seba už teraz a na nič nečakať, celý vesmír sa preorganizuje tak, aby nám odrážal túto novú myšlienku.

Keď si vážite sami seba, ste na krásnych vlnách hojnosti. Vy sami sa stanete frekvenciou hojnosti a zákonite všetko, čo rezonuje na rovnakej frekvencii, príde vaším smerom. Nemusíte sa ťažko snažiť, ťažko niečo si vydobyť, naopak sa naučte byť.

Finančná hojnosť je odrazom nášho vlastného presvedčenia o našej hojnosti. Preto stav nášho konta odráža to, ako my sami pristupujeme a zmýšľame o sebe.

Dovoľujete si v živote prijať hojnosť? Veríte, že si ju zaslúžite?

Rovnako je to aj so vzťahmi. V tej chvíli, keď si ujasníte svoje štandardy a hodnoty viete, že vo svojom živote neprijmete nikoho, kto to nespĺňa. Máte jasno v tom, čo akceptujete a čo nie, a preto niekto, kto sa k vám nespráva tak ako si zaslúžite, u vás nemá miesto.

Naša sebahodnota je bodom, kde sa všetko začína. Je to ako stupnica od nuly do nekonečna, kde sebahodnota značí bod, na ktorom začínate. Pokiaľ je vaša sebahodnota na bode nula a vy chcete niečo, čo je na bode jeden milión, bude to stáť veľa tvrdej driny a námahy dostať sa tam. Pokiaľ však bude váš začiatočný bod na stupnici hodnoty bližšie kmiliónu, bude to omnoho jednoduchšie a cestu k cieľu si užijete oveľa viac.

Potom váš život nebude o snahe niečo dosiahnuť, ale skôr o túžbe a radosti šíriť to, kto ste.

Pre LÁV Sylvia Salow
Česká spisovateľka, životná koučka, blogerka a lektorka. Salow pomáha ľuďom rásť k ich plnému potenciálu odstraňovaním ich vnútorných blokov. Vďaka vlastným skúsenostiam a práci s klientmi sa naučila ako využiť bolesť na to, aby sme našli sami seba. Jej prvá kniha je autobiografiou – Find Yourself: Going Distance to Discover Your Meaning (2015), otvorene v nej hovorí o okamžikoch, ktoré ju najviac ovplyvnili a priviedli na cestu sebapoznania. Ďalej napísala Become the CEO of Your Mind (2016), v ktorej vysvetľuje, odkiaľ sa berú negatívne myšlienky, strach, vina alebo pocity menejcennosti. Vysvetľuje tu, ako to zmeniť a prevziať tak späť kontrolu nad našou mysľou, aby sme mohli využiť svoj potenciál a byť šťastnými.

VIAC O SYLVII SALOW TU:

Front page_Cze


AK CHCETE ZÍSKAŤ ZDARNMA MANUÁL 4 KROKY K VYŠŠIEMU SEBAVEDOMIU A SEBAHODNOTE, TU:
http://sylviasalow.us1.list-manage.com/subscribe?u=fd5b22369bb81249a56bbad3d&id=bfc19f75de

 

Sylvia počas TEDx Talk na tému How to find your life purpose

Nenechajste si ujsť nové vydanie magazínu LÁV. Sylvia pre nás tentokrát chystá veľký a silný materiál o tom, ako (znovu) získať svoju SILU.

foto Sylvia Salow, unsplash,

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.