Nový slovenský módny vizionár a kreativita v slovenskom módnom filme

Slovak Fashion Council tento rok už po štvrtý krát zorganizoval súťaž o ocenenie Best Fashion Graduate, teda o najlepšieho absolventa módy. Súťaž je určená mladým módnym dizajnérom.  Tento rok sa ocenenie Best Fashion Graduate rozšírilo aj o novú kategóriu Best Fashion Film Award.

Galéria dizajnu Satelit v Bratislave žila začiatkom novembra tým najlepším, čo mladý slovenský dizajn ponúka. Best Fashion Graduate, alebo „Najlepší absolvent módy“ je ocenenie udeľované raz za 2 roky organizáciou Slovak Fashion Council. Titul získava absolvent minimálne bakalárskeho štúdia vysokej školy, ktorý presvedčí medzinárodnú odbornú porotu svojou tvorbou, kolekciami a odhodlaním naštartovať svoju kariéru módneho dizajnéra,“ vysvetľuje Dana Kleinert, riaditeľka Slovak Fashion Council.

Sedem dizajnérov sa snažilo zaujať odbornú porotu svojimi kolekciami a prezentáciou ich tvorby. Postupne predstavili svoje kolekcie Jakub Straka, Pavol Dendis, Lucia Švecová, Lukáš Krnáč, Vivien Babicová, Terézia Feňovčíková a Nikola Gurková. Dizajnérov hodnotila deväťčlenná porota na čele s konzultantkou v oblasti módy a PR, Muriel Piaser, ktorá je takisto zakladateľkou veľtrhu „The Box“ v Paríži a hlavnou kurátorkou veľtrhu  Prêt-à-Porter Paris.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Ocenenie Best Fashion Graduate udelila porota tento rok Lukášovi Krnáčovi. Lukáš je študentom odevného dizajnu na Univerzite Tomáša Bati v Zlíne. Jeho kolekcia si získala porotu najmä svojou zrelosťou v tvorbe a predsedkyňa poroty Muriel Piaser ho označila za módneho vizionára. Lukáš už mal možnosť prezentovať svoju tvorbu tento rok napríklad na Mercedes-Benz Prague Fashion Week a teší sa na nové príležitosti, ktoré mu jeho víťazstvo prinesie.

Predošlé víťazky BFG boli Petra Kubíková, Maja Božovič a Andrea Pojezdálová, ktoré sú dnes už známymi menami a stálymi dizajnérkami na významných módnych podujatiach u nás.

Okrem dizajnérov sa tento rok pred porotou prezentovali po prvý krát aj filmoví tvorcovia. Fashion film je na Slovensku momentálne len vo svojich začiatkoch, no už teraz má čo ponúknuť. Kvalita tvorby prekonala aj očakávania poroty, podľa ktorej by filmy obstáli aj vo svetovej konkurencii. Vysokú kvalitu slovenského módneho filmu zdôraznili najmä zahraničné porotkyne Martyna Panczak z Maďarska a Muriel Piaser z Francúzska. „Fashion Film je dôležitou súčasťou celkovej ekonomiky kreatívneho priemyslu, nakoľko v sebe nabaľuje ďalšie významné pracovné role. Preto je dôležité tento segment sledovať a hľadať možnosti na jeho podporu a rozvoj,“ vysvetľuje Z. Jaurová.

Porota hodnotila 11 filmov od štyroch finalistov, ktorými boli Jakub Gulyáš, Vladimíra Hradecká, Maroš Baran a 6th Finger Studio.

Historicky prvým víťazom Best Fashion Film Award sa napokon stal Jakub Gulyáš so svojim filmom „Vertigo“.  Jakub sa začal po štúdiu reštaurátorstva naplno venovať módnej fotografii a spolupracuje na rôznych projektoch na Slovensku aj v Čechách. Neskôr sa začal venovať aj tvorbe filmov s módnou tematikou, na ktorých spolupracuje so študentmi odevného dizajnu a rôznymi slovenskými dizajnérmi. Víťazný film „Vertigo“ vznikol v spolupráci s Borisom Hanečkom a Jakub nám prezradil viac aj o tom, čo ho inšpirovalo film vytvoriť: „Video “VERTIGO”  otváralo v roku 2015 módnu prehliadku kolekcie “MUSE” Borisa Hanečku. Účinkovala v ňom režisérka, autorka, performerka a herečka Sláva Daubnerová. Inšpiroval som sa Hitchcockovou estetikou filmu Vertigo z roku 1958. Sláva vo videu znázorňuje závrat, klaustrofóbiu, stiesnenosť, strach, hnev, hystériu, podfarbenú dynamikou elektronickej hudby kanadskej skupiny AUSTRA. Boris vo svojej kolekcii použil rôzne materiály, ktoré výborne spolupracovali s pohybom tela herečky.“

Slávnostné vyhlásenie víťazov prebehlo v utorok 21.11.2017 opäť v Galérii dizajnu Satelit za prítomnosti riaditeľky Slovak Fashion Council Dany Kleinert, členov odbornej poroty a médií. Víťazov oboch kategórii čaká okrem hlavného ocenenia a finančnej odmeny takisto koučingový program a možnosť prezentovania ich tvorby v zahraničí.

Tento ročník Best Fashion Graduate opäť ukázal, že na Slovensku máme mnoho mladých talentovaných dizajnérov, ktorých tvorba má šancu uspieť nielen na Slovensku a v Čechách, ale aj v rámci svetovej konkurencie. Úroveň súťaže každým rokom rastie a je úžasné, že od tohto roku sa ocenenie rozšírilo o kategóriu fashion film, vďaka čomu sa toto odvetvie módneho priemyslu bude mať možnosť na Slovensku viac rozvíjať a dostať do povedomia širšej verejnosti.

Autor SFC

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.