Milujem ťa, ale nie som s tebou šťastný

Veta, ktorú ste raz počuli a odvtedy vás trápi. Možno znela trocha inak, napríklad: „Musím zistiť, aké to je byť bez teba,“ prípadne „Potrebujem zistiť, kto som!“ alebo „Necítim sa ešte na vzťah.“A možno ani žiadna veta potrebná nebola, zbalené kufre v predsieni hovorili dosť jasne.

Ak sa dnes ľudia necítia byť vo vzťahu pri- merane šťastní, odchádzajú. Katolícka výchova, manželský sľub, deti, majetok, reputácia, či zlomené srdce nehrajú až takú rolu, ak máte dobrého rozvodového právnika. Kedysi nemali ľudia inú možnosť, než na svojom nie práve ideálnom vzťahu pracovať. Prípadne sa zmierili s tým, že život nie je rozprávka.
Ale dnes… Dnes ľudia utekajú. A pritom často ani neutečú ďaleko, iba ak do ďalšieho nepodareného vzťahu. Prinesú si so sebou veľkú dávku odhodlania, ako bude všetko iné, aby po čase natrafili na ten istý problém. Nie som s tebou šťastný/á. Na druhý pokus to ani nemusia byť oni, tí s kuframi. Môže to byť práve ich partner, čo si bude dobrovoľne baliť veci. Lebo v živote bohužiaľ platí toto: Ťažko dokáže človek urobiť šťastným druhého, keď nevie spraviť šťastným ani seba!

Vyliezla som na horu k veľkému budhovi, modlila sa v chráme hinduistov, spievala som s hare krišna, prečítala som celý korán, obdivovala som najväčšie katedrály v Európe…

Po horách nechodí…
Naši starí rodičia to možno aj tušili. Preto radšej hľadali príčinu a opravovali, čo nefungovalo, než by mali za hlavu len tak zahodiť všetko, čo spolu vo dvojici preskákali. Ale dnes je to iné. Dnes máme všetky tie slávne romantické filmy, ktoré nám ukazujú, ako vyzerá šťastie. Šťastie má mať predsa krásne vlasy, pevné telo, tučný účet v banke, má vedieť písať romantické básne, dobre variť a starať sa o druhého, mať presne také isté záujmy aj názory a k tomu srdce na dlani. Lenže pravdu vám žiaden film nepovie. Tak ako šťastie nechodí po horách, nechodí ani po ľuďoch, a vo vzťahu ho preto ťažko nájdete. Ani ja som to dlho nevedela. Myslela som si, že k šťastiu mi chýba iba dokonalý partner. A keď som takého, čo spĺňal všetky kritériá, konečne našla, nehodlala som sa ho pustiť. Nenecháte si predsa šťastie pretiecť medzi prsty! A tak som mu pripravovala do práce sendviče, v posteli sa odhodlávala na veci, ktoré by som inak nerobila, a dokonca som mu zaplatila dovolenku! A on si aj tak dovolil ujsť za druhou. Kamarátka všetku vinu zvalila na mňa: „Čo si sa zbláznila?!“ nakričala na mňa. „Na začiatku vzťahu nesmieš chlapovi ani párky uvariť!“ Žijeme totiž vo svete, v ktorom platia zákony harmónie. Nech robíte, čo robíte, misky váhy musia zostať vyrovnané. Vo vzťahu jeden dáva, druhý berie, a potom naopak. Muž má byť ten, ktorý kupuje darčeky a platí dovolenky a žena mu to opláca láskou. Ak žena začne dávať chlapovi viac než si zaslúži, chlap si ju prestane vážiť a odíde za takou, ktorá ho bez mihnutia oka vyžmýka. No platí to aj naopak, ak muž zahŕňa ženu pozornosťou bez toho, aby za to dostal čo len trocha lásky späť, pravdepodobne mu odíde za najväčším chrapúňom v meste. Ozajstný chlap vie presne odhadnúť hranicu, kde sa končí dobývanie a dvorenie a začína pôda zúfalstva. Skrátka, ak túžite po harmonickom vzťahu, musíte byť tak trocha sebec. Možno to znie čudne, ale je to tak.

Sebectvo prospieva
Ak ste totiž sebec, máte radi svoj život, pohodlie, viete, čo vám robí dobre a rozhodne si do života nevpustíte niekoho, kto by vám v ňom narobil neporiadok. Ak ste v zdravej miere sebec, staráte sa o svoju radosť a len ten, kto jej má nadbytok, ju môže rozdávať aj ďalej. Ak ste sebec, máte radi seba, a tými, čo vás radi nemajú, sa predsa nebudete obklopovať. Jedna moja známa, odkedy prvýkrát v puberte začala randiť, nebola ani týždeň sama. Skákala od vzťahu do vzťahu, pretože sa samoty bála. A jej partneri? Podarená zbierka psychopatov, citových vydieračov alebo sukničkárov, ktorí jej zlomili srdce a nakoniec odišli. Až sa jej raz ktosi múdry bez servítky opýtal: „Ktorý normálny chlap by s tebou vydržal, keď ani ty sama nevieš so sebou vydržať?!“ Aby mu známa dokázala opak, odhodlala sa na skutočne odvážny počin. Rozišla sa s posledným debilom, s ktorým chodila, zbalila si ruksak, pevné topánky a odišla na dva mesiace cestovať po južnej Ázii. Celkom sama! A to predtým sama nevedela odísť ani na nákup. Postupne si našla nové koníčky, kamarátov, veci, ktoré ju napĺňali  a robili šťastnou a nakoniec aj chlapa, ktorý to s ňou vydržal. A veľmi rád!

“Ak ste v zdravej miere sebec, staráte sa o svoju radosť a len ten, kto jej má nadbytok, ju môže rozdávať aj ďalej.”

Zákon príťažlivosti
Ono to totiž nie sú žiadne prázdne reči, keď sa hovorí, že čo do života vysielame, to si aj priťahujeme. Keď ma vtedy nechal ten dokonalý chlap, presvedčila som sa, že má problém s otvorením sa láske. Verila som tomu až dovtedy, kým som nezistila, že až taký problém otvoriť sa nemal, keď išlo o blonďavú Petru. Problém sme totiž mali zjavne obaja. Ak by som vtedy bola pripravená byť šťastná, nepritiahla by som si do života chlapa, ktorý mi následne zlomil srdce. Takisto jeden môj známy, celkom fešák a veľmi bohatý, už dlho túži po rodine, lenže doteraz sa neoženil. Každá jeho frajerka ho totiž podvádzala. Pre príčinu nebolo treba chodiť ďaleko. Ten chlap si totiž niekde na hlbokej úrovni o sebe myslel, že okrem peňazí nemá čo ženám ponúknuť. Jeho sebavedomie sa skrátka pohybovalo veľmi nízko. A tak si každá žena jeho v živote od neho zobrala to, čo mal, teda množstvo drahých kabeliek, topánok, nejaké to auto či kľúče od bytu, a odišla za iným.

Ak túžite po šťastnom vzťahu, pozrite sa najprv na seba. Viete byť sami so sebou? Máte radi svoj život? Poznáte svoju hodnotu? Potom začnite vo svojom živote nachádzať drobné radosti a venujte sa tomu, čo vám zanecháva úsmev na tvári. Postupne si tak z cesty odpracete všetkých zúfalcov a žobrákov o šťastie či lásku a vytvoríte priestor niekomu, kto sa vašou úprimnou radosťou zo života dá veľmi rád nakaziť. Pravdepodobne už s takou diagnózou sám príde. Len ak viete spraviť šťastnými sami seba, môžete byť šťastní obaja.

text  Zuzana Greizingerová  foto  Pixabay

 

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.